Česko-slovenské vztahy procházejí aktuálně jedním z nejchladnějších období za posledních třicet let. Premiér Petr Fiala (ODS) důrazně odmítá obnovení mezivládních konzultací se slovenskou vládou vedenou Robertem Ficem (Smer-SSD), a to zejména kvůli současným krokům slovenské vlády, které považuje za rizikové pro zájmy České republiky.
Česko-slovenské vztahy pod tlakem Ficových kroků směrem k Rusku
Premiér Fiala označil za hlavní problém současné zahraničněpolitické aktivity slovenského premiéra Roberta Fica, který se podle něj příliš sbližuje s Moskvou. „Vzhledem k aktuálním krokům slovenské vlády bych obnovení mezivládních konzultací nepovažoval za vhodné,“ prohlásil Fiala během nedělního pořadu Otázky Václava Moravce.
Obvinění ze strany Roberta Fica, že ČR zasahuje do záležitostí Slovenska, je absurdní. Pokud tím slovenský premiér ovšem nemyslí to, jak ho Andrej Babiš podpořil před posledními slovenskými volbami. 🙂
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 31, 2025
Důležitým bodem neshod mezi Českem a Slovenskem je Ficova nedávná schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Česko-slovenské vztahy, které byly dlouhodobě založeny na společných hodnotách a jednotném postoji v rámci Evropské unie, se tím výrazně zkomplikovaly.
Kritika není zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska, tvrdí Fiala
Slovenský premiér Fico nedávno obvinil Českou republiku, že její politici a média zasahují do vnitřních záležitostí jeho země. Premiér Fiala však toto tvrzení rázně odmítá. „Nezasahuji do slovenských vnitropolitických otázek a totéž platí pro mé kolegy z vlády,“ uvedl Fiala s tím, že jeho vláda pouze hájí české národní zájmy.
Naopak připomněl minulost, kdy opoziční lídr Andrej Babiš (ANO) doporučoval slovenským občanům, koho volit. „Na rozdíl od opozice se podobného chování vyvarujeme,“ dodal český premiér.
Česko-slovenské vztahy historicky silné, ale nyní narušené
Historicky byly česko-slovenské vztahy považovány za mimořádně přátelské a těsné, a to i po rozdělení federace v roce 1993. Mezivládní konzultace představovaly důležitý nástroj pro koordinaci politik v oblasti obrany, ekonomiky či evropských záležitostí. Situace se však výrazně změnila po návratu Roberta Fica do premiérského křesla v roce 2023.

Fico od svého nástupu prosazuje zahraniční politiku, která se distancuje od společné pozice Evropské unie a NATO, což Česká republika dlouhodobě kritizuje jako nebezpečné narušení evropské jednoty. Slovenská vláda například zpochybnila vojenskou pomoc Ukrajině, zatímco Česko patří mezi její největší podporovatele.
Fiala upozorní Fica na summit v Bruselu
Fiala uvedl, že svůj postoj zopakuje slovenskému premiérovi při plánované pondělní schůzce během summitu Evropské unie v Bruselu. „Slýchám od Roberta Fica více kritiky Bruselu než Moskvy, což mi přijde zvláštní a znepokojující,“ řekl Fiala s tím, že Česko musí reagovat, pokud cítí ohrožení svých strategických či bezpečnostních zájmů.
Budoucnost česko-slovenských vztahů v nejistotě
Ačkoliv současná situace představuje vážnou překážku, česko-slovenské vztahy zůstávají silné na občanské úrovni. Obchodní výměna, kulturní spolupráce či infrastruktura mezi oběma zeměmi nadále prosperují.
Zda se mezivládní konzultace obnoví, závisí především na dalším vývoji slovenské zahraniční politiky. Pokud bude Ficova vláda pokračovat v politice sbližování s Ruskem, mohou se vztahy mezi oběma státy ještě zkomplikovat.
Premiér Fiala ale dal jasně najevo, že česká vláda bude důsledně hájit své národní zájmy, což znamená, že dialog s Ficovou vládou může zůstat ještě dlouho omezený pouze na nutné formální setkávání v rámci EU.